Bon turystyczny Finanse

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o bonie turystycznym

Te wakacje mogą nam wyjść taniej. O ile w poprzednich latach rodziny z dziećmi martwili się ile zapłacą za nocleg, zwłaszcza w przypadku większych rodzin, tak w tym roku są bony turystyczne. Jak mówi rząd, to nowa forma wsparcia, wynika z sytuacji osłabienia gospodarczego wywołanego przez pandemię. Jednak jak tak działa i w jaki sposób możemy skorzystać z bonów?

Czym jest bon i do kiedy jest ważny?


Bon to świadczenie wsparcia dla polskich rodzin, w których jest przynajmniej jedno dziecko poniżej 18 roku życia. Jednorazowo na każde dziecko rodzina dostaje 500 złoty bonu, które można wydać podczas wakacji. Rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi dostają dodatkowe 500 złoty.

Bon na formę elektroniczną. Jest ważny do końca marca 2022 roku. Przysługuje niezależnie od poziomu dochodu uzyskiwanego przez rodzinę, podobnie jak 500+.

Jak otrzymać bon turystyczny?


Bon turystyczny zostanie wygenerowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS. Takiej rejestracji możesz dokonać za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowości internetowej.
Bon zostanie później wysłany w formie 16-cyfrowego numeru na wskazany podczas rejestracji numer telefonu lub adres mailowy. Zależy to od opcji, którą oznaczysz podczas wypełniania arkusza.

Jak zapłacić bonem turystycznym?


Aby wykonać płatność za pomocą bonu turystycznego musisz okazać numer bonu podczas rejestrowania pobytu, danej atrakcji lub korzystania z usług ośrodka przyjmującego bony.

Dodatkowo bonem można wykonywać wiele transakcji. Oznacza to, że nie musisz koniecznie przy jednej wykorzystać całej kwoty bonu. Jednym bonem – o ile masz na tyle środków – możesz wykonać kilka transakcji na przykład za nocleg plus dwie wycieczki organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego.
Jeśli zaś pieniądze z bonu nie wystarczą do pokrycia całej transakcji spokojnie możesz dopłacić resztę kartą, gotówką lub przelewem.

Za co można zapłacić bonem?


Bonu turystycznego nie możesz wykorzystać na wszelkie wydatki podczas wakacji. Akceptowane są jedynie płatności za usługi hotelarskie – rozumiane jako pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, kolonii czy obozie – lub imprezy turystyczne oferowane przez przedsiębiorcę turystycznego. Możliwe również, że zapłacisz nimi za całodniowe wycieczki lub niektóre atrakcje, jednak trzeba to sprawdzić na stronie danego ośrodka.

Jak sprawdzić ile pieniędzy z bonu zostało do wykorzystania?


Możliwe jest sprawdzenie stanu naszego bonu turystycznego. Aby zobaczyć ile pieniędzy na nim pozostało trzeba zalogować się na PUE ZUS, na to samo konto, którym zarejestrowałeś bon. Następnie należy wybrać zakładkę “Ogólny”, potem “Polski Bon Turystyczny” i “Mój bon”. Znajdziemy tam wszystkie informacje na temat stanu naszego konta oraz pozostałej kwoty do wykorzystania.

Aby sprawdzić, ile środków masz jeszcze do wykorzystania w ramach bonu turystycznego należy zalogować się do platformy PUE ZUS, tej samej, w której dokonywałeś aktywacji bonu. Aktualny stan środków można sprawdzić bezpośrednio na swoim profilu. Wystarczy z menu wybrać zakładkę ,,Ogólny”, a następnie przejść do zakładek ,,Polski Bon Turystyczny” i ,,Mój bon”. Znajdziemy tam stan naszego konta, oraz pozostałą do wykorzystania kwotę.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Wszystko co chciałbyś wiedzieć o bonie turystycznym
  1. Widzę, że bon jest ważny do końca marca tego roku, więc niewiele czasu mi zostało na jego użycie. Pozostaje zaplanowanie szybkiego wypadu weekendowego…

Comments are closed.