Lokaty

Zalety oszczędzania na lokacie bankowej

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie pieniędzy. W nowoczesnym świecie odkładanie pieniędzy do słoika nie wydaje się być najszczęśliwszym pomysłem. Takie pieniądze mogą być narażone na przykład na zalanie wodą, pożar czy też zniszczenie w inny sposób. Warto zaufać rozwiązaniom oferowanym przez banki. Dzięki temu w przypadku zdarzenia losowego będziemy mogli liczyć na nasze oszczędności, które uchronimy przed zniszczeniem i przepadkiem.

Najpopularniejszym instrumentem, który służy oszczędzaniu pieniędzy jest lokata bankowa. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to rozwiązanie, które znane jest od początków istnienia bankowości. Czy warto odkładać swoje pieniądze na lokacie? Oprocentowanie lokat bankowych nie należy przecież do oszałamiających. Odpowiedź na pytanie o sens zakładania lokaty musi być jednak twierdząca. Alternatywą dla lokaty nie będą na pewno jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W tym przypadku może okazać się, że nie tylko nie otrzymamy zakładanych korzyści z posiadania jednostek. Możemy stracić też część zainwestowanego kapitału. Wartość jednostki uczestnictwa funduszu może podlegać dużym wahaniom w czasie. Warto mieć świadomość ryzyka, które ponosimy.

Alternatywą dla lokaty bankowej nie będą również wszelkiego rodzaju produkty, które noszą znamiona piramidy finansowej. W tym przypadku musimy mieć się na baczności. Jeżeli ktoś oferuje nam zysk, który znacznie przekracza rynkowe oprocentowanie lokat to powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Brak danych kontaktowych do firmy czy też niejasny regulamin oferty to czynniki, które powinny jednoznacznie dyskwalifikować taką ofertę.

Podsumowując, lokaty bankowe jeszcze długo będą najlepszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Nikt nie wymyślił jeszcze sposobu na pewne oszczędzanie, które będzie miało bardziej dogodne warunki. Nie należy zrażać się tym, że lokaty bankowe są nisko oprocentowane. Zalety oszczędzania na lokacie odczujemy dopiero wtedy, kiedy zaczniemy potrzebować pieniędzy.

Jeden komentarz w “Zalety oszczędzania na lokacie bankowej
  1. Zwrot z tej inwestycji nie jest jakiś wspaniały, ledwo starcza na pokrycie inflacji, ale lepsze to niż nic.

Comments are closed.